16.03.2020
Z inicjatywy naukowców i studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) przetłumaczono na język polski wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące opieki domowej nad pacjentami z łagodnymi objawami sugerującymi podejrzenie zakażenia nowym koronawirusem (SARS-CoV-2) oraz postępowanie z osobami, które miały z nimi kontakt. Dokument powstał dzięki zaangażowaniu zespołu pod przewodnictwem dr. n. med. Tomasza Marjańskiego z Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej GUMed, przy udziale studentów – Jana Czauderny (SKN Torakochirurgii GUMed) i Kai Piwowskiej (SKN Neurochirurgii GUMed) oraz mgr Katarzyny Pietrzak (Zakład Zarządzania w Pielęgniarstwie GUMed). Opracowali oni wstępnie tłumaczenie i zainspirowali zespół redakcyjny czasopisma naukowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego “European Journal of Translational and Clinical Medicine” (EJTCM) do przygotowania szeroko dostępnego suplementu.
Publikację pt. “Opieka domowa nad pacjentami z łagodnymi objawami sugerującymi podejrzenie zakażenia nowym koronawirusem (COVID-19) oraz postępowanie z osobami, które miały z nimi kontakt. Tymczasowe zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 4 lutego 2020 r. wydało – za zgodą WHO – Wydawnictwo Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego 16 marca 2020 r. w suplemencie nr 1/2020 do czasopisma “European Journal of Translational and Clinical Medicine”. Dokument dostępny jest stronie European Journal of Translational and Clinical Medicine.
Są to rekomendacje tymczasowe (dostępne na dzień publikacji) i mają zasięg światowy. Należy zweryfikować na stronie WHO czy nie zostały zaktualizowane i zachować rezerwę co do ich bezpośredniego stosowania w Polsce. Jednocześnie przypominamy, że dokument nie zastępuje wytycznych urzędów państwowych, których zarządzenia są nadrzędne.