Jak dbać o zdrowie psychiczne podczas wybuchu epidemii

Jak dbać o zdrowie psychiczne podczas wybuchu epidemii

17.03.2020

0317who.jpg

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że jednym z ubocznych skutków pandemii mogą być problemy ze zdrowiem psychicznym, gdyż obecna sytuacja wywołuje stres u wszystkich, bez względu na wiek czy narodowość. Wychodzimy z naszej strefy komfortu, ponieważ musimy się nagle podporządkować odgórnie narzuconym schematom.Specjaliści podkreślają, że to, jak będziemy znosić kwarantannę czy inne formy odizolowania czy też ograniczania aktywności, zależy przede wszystkim od tego, jak podjedziemy do tematu i czy w tej nowej sytuacji znajdziemy coś pozytywnego.

Jak sobie radzić? Specjaliści radzą by wzajemnie wspierać się, by nie piętnować ludzi zarażonych, bo to nie ich wina, że zachorowali.

Lęk, jaki wywołuje w nas koronawirus sprawia, że szukamy informacji na jego temat, oglądamy telewizję, sprawdzamy wiadomości w Internecie, przeglądamy media społecznościowe. Trafiają do nas informacje rzetelne, ale też i zupełnie niesprawdzone. To z kolei powoduje irracjonalne zachowania. Warto pamiętać, że w sieci rozprzestrzenia się mnóstwo nieprawdziwych informacji i że nie należy przyjmować bezkrytycznie kolejnych sensacyjnych doniesień. Nie chodzi jednak o zupełne odcinanie się od mediów, tylko o ustalenie pewnych reguł. Np. przeglądam internet o określonych godzinach, poświęcam na to konkretną ilość czasu, sprawdzam tylko, co nowego, a nie poszukuję wszystkiego co na ten temat zostało napisane. Bo im więcej wchodzi się w Internet, tym łatwiej natknąć się na informacje nieprawdziwe.

Zdaniem specjalistów nawet osoby, które dotychczas nie miały problemów psychicznych, będą odczuwały lęk – o pracę, sytuację materialną, zdrowie. To zbiorowe doświadczenie, nie unikniemy go. Jednak najważniejsze jest by nie poddać się panice i wszechobecnej atmosferze strachu. Wspólne przeżywanie, także niepokoju, ma pozytywne strony pod warunkiem, że ma to wymiar wspierający, a nie wzmacniający lęk. Warto zwrócić uwagę, że to jest doświadczenie nas wszystkich i dobrze jest być w kontakcie z innymi: dzwonić do siebie nawzajem, pytać o zdrowie, interesować się problemami, pomagać je rozwiązywać, a zatem szukać dróg rozwiązania problemu, a nie nakręcać spirali wzajemnego lęku i strachu.

W załączniku zalecenia WHO z podziałem na różne grupy społeczne.

Jak dbać o zdrowie psychiczne? Zalecenia WHO



Autorami grafik są studenci zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA – Oddział Gdańsk.