Ważne informacje dla studentów

Ważne informacje dla studentów

10.04.2020

Droga Studentko/Drogi Studencie!

Na początku tygodnia zaistniało kilka nieporozumień w pierwotnej wersji tej informacji, dlatego dzisiaj ostatecznie chciałbym przekazać Ci, że:

1. Zgodnie z wczorajszą decyzją Rządu zawieszenie tradycyjnych zajęć w naszej Uczelni potrwa co najmniej do 26 kwietnia 2020 r.

2. Dokładamy wszelkich starań, aby Twoja nauka mogła odbywać się zdalnie – w takim zakresie jak to jest tylko możliwe. To również dla nas duża nowość i wyzwanie. Największym problemem były i są zajęcia praktyczne na ostatnich latach kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego, a także na pielęgniarstwie i położnictwie. Po zainicjowanych przez GUMed zmianach prawnych możliwe jest uzyskanie w formie nauczania zdalnego do 20% liczby punktów ECTS przypisanych do danego przedmiotu w danym roku, co w większości powyższych przypadków będzie oznaczało 20% wymiaru godzinowego przedmiotów. Regulacja ta dotyczy przede wszystkim nauczania praktycznego na ostatnim roku kierunków lekarskiego i lekarsko-dentystycznego oraz zajęć praktycznych na pielęgniarstwie i położnictwie. Szczegóły dotyczące nauczania zdalnego na tych zajęciach powinieneś znaleźć już niedługo na stronach ekstranetowych poszczególnych przedmiotów.

3. Jeśli zdecydujesz się zaangażować w wolontariat na rzecz jednostki leczniczej bądź sanitarno-epidemiologicznej w okresie zawieszenia zajęć na Uczelni możesz ubiegać się o uzyskanie zaliczenia praktyk, ćwiczeń klinicznych lub zajęć praktycznych. Decyzje o zaliczeniu zajęć i wymiarze zaliczenia będzie podejmował Dziekan na indywidualną prośbę studenta po dokonaniu oceny efektów uczenia się uzyskanych przez Ciebie podczas wolontariatu. Informacji na temat możliwości wolontariatu studenckiego możesz poszukiwać na stronach internetowych i w mediach społecznościowych GUMed. Możesz również uczestniczyć w wolontariacie w miejscu swojego zamieszkania poza Gdańskiem i poza Polską, pamiętaj jednak zawsze o następujących warunkach i zasadach:

a. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze! Możesz angażować się w wolontariat tylko, gdy jest to dla Ciebie w pełni bezpieczne – np. pracując z innymi osobami musisz otrzymać środki ochrony osobistej i higieniczne adekwatne do ryzyka związanego z wykonywaną pracą; nie powinieneś podróżować do pracy komunikacją publiczną, najlepiej dojść piechotą lub dojechać rowerem czy własnym samochodem, a w miejscu pracy powinien być zachowany odstęp, co najmniej 1,5 metra od innych osób etc. Jeżeli w Twojej ocenie wolontariat nie będzie z jakichś względów bezpieczny – nie angażuj się.

b. Przed rozpoczęciem pracy powinieneś otrzymać do podpisania umowę o świadczeniu pracy w ramach wolontariatu.

c. Jeśli planujesz ubiegać się o zaliczenie zajęć praktycznych na podstawie aktywności w ramach zakończonego wolontariatu Twoja praca powinna być udokumentowana oficjalnym zaświadczeniem, określającym miejsce, rodzaj wykonywanej pracy i czas jej trwania, tak aby była podstawa formalna do zaliczenia Ci zajęć praktycznych przez Dziekana. Niech znajdzie się na nim podpis lekarza specjalisty bądź doświadczonej pielęgniarki czy położnej.

d.Twoje zajęcie powinno być uczciwe i przyzwoite – cokolwiek to znaczy w Twojej opinii.

4. Powrót Uczelni do dotychczasowego funkcjonowania po przerwie będzie długotrwały, wieloetapowy i pełen niespodzianek. Nie wszystkie zajęcia rozpoczną się z dnia na dzień, będziemy Cię o tym informować gdy tylko choć w przybliżeniu da się określić termin powrotu do tradycyjnego nauczania.

Życzę Ci zdrowia, spokoju, dystansu do otaczających Cię zdarzeń i odrobiny szczęścia.

Dr hab. med. Tomasz Smiatacz

Prorektor ds. studenckich GUMed