Webinarium „Pandemia COVID-19 w perspektywie europejskiej”

Webinarium „Pandemia COVID-19 w perspektywie europejskiej”

23.04.2020

Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUMed zorganizował 21 kwietnia webinarium pt. „Pandemia COVOD-19 w perspektywie europejskiej”. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli: Andrzej Ryś – dyrektor ds. systemów opieki zdrowotnej, produktów medycznych i innowacji przy Komisji Europejskiej, lekarz, w latach 1990-1997 współtwórca i dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1999-2001 podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Robert Otok – dyrektor biura Stowarzyszenia Szkół Zdrowia Publicznego Regionu Europejskiego (ASPHER), absolwent Szkoły Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu w Maastricht. Spotkanie przyciągnęło kilkadziesiąt osób, zarówno studentów zdrowia publicznego, jak i wykładowców akademickich.

W trakcie spotkania dyrektor Andrzej Ryś przedstawił działania, jakie komisja europejska uruchomiła wraz z pojawieniem się epidemii wirusa. Mówił o mechanizmie umożliwiającym wspólne dla krajów członkowskich zakupy sprzętu medycznego, powstaniu komitetu sterującego, który pozwala wymieniać informacje pomiędzy krajami członkowskim w zakresie podejmowanych restrykcji w ruchu międzynarodowym czy ograniczeniach handlu. Dyrektor Otok zwrócił natomiast uwagę na rolę APSHER jako huba informacyjnego dla ekspertów zdrowia publicznego, wspierających decydentów politycznych w czasie pandemii. W trakcie spotkania dyskutowano o stanie instytucji zdrowia publicznego, często do tej pory niedocenianych i niedofinansowanych. Poruszono również takie wątki jak: zaufanie polityków do naukowców, dbałość o partykularne interesy państw a solidarność międzynarodowa, kryzys globalnych rynków, w tym łańcucha dostaw, w tak wrażliwych obszarach jak produkcja leków, konieczność aktualizacji programów nauczania zdrowia publicznego, rozwój współpracy online wśród ekspertów czy przyspieszony rozwój i wdrożenie telemedycyny.

Pozytywnym wnioskiem ze spotkania była konkluzja, że obecny kryzys spowoduje lepsze zrozumienie wagi zdrowia publicznego i doprowadzi do przedefiniowania funkcjonowania systemu zdrowia w różnych krajach i dowartościuje działania zapobiegające i kontrolne względem czynników ryzyka.