Studenci nagrodzeni za walkę z pandemią COVID-19

Studenci nagrodzeni za walkę z pandemią COVID-19

16.03.2021

Od początku pandemii COVID-19 studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wykazywali się profesjonalną i dojrzałą postawą, angażując się w szereg inicjatyw związanych z walką z koronawirusem SARS-CoV-2. Dzięki ich wsparciu możliwe było m.in. utworzenie i funkcjonowanie pierwszego w kraju Centrum testowego COVID-19 drive-thru przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Starania trzydziestu dziewięciu studentek i studentów kierunku lekarskiego i pielęgniarstwa doceniły również władze Gdyni. Podczas spotkania, które zorganizowano 12 marca br. prezydent miasta Wojciech Szczurek i wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz wręczyli okolicznościowe dyplomy oraz drobne upominki, dziękując za ich odwagę, determinację i poświęcenie. Z uwagi na sytuację epidemiczną i obowiązujące zasady bezpieczeństwa w wydarzeniu udział wzięło jedynie 4 reprezentantów studentów. Byli to: Emilia Stanulewicz (VI r., kierunek lekarski), Szymon Porębski i Aleksander Goll (V r., kierunek lekarski) oraz Juliana Kopczyńska (ubiegłoroczna absolwentka GUMed). W spotkaniu uczestniczyli również: prorektor ds. studenckich dr hab. Tomasz Smiatacz, prof. Marcin Renke, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, dr hab. Katarzyna Sikorska, p.o. kierownika IMMiT oraz dr hab. Maciej Grzybek, inicjator i koordynator Centrum testowego COVID-19.


1755a53b9418ced58446ddc1edf8655c.jpg


To była praca fizyczna, czy ciężka – to zależało od dnia. Jednak atmosfera pracy dodawała siły i motywacji, żeby to dalej robić. Nasza ekipa jest wyjątkowo zżyta i przyjemnie się z tymi ludźmi pracuje. Na pewno będę bardzo dobrze wspominał całą tę sytuację, kiedy już wrócimy do normalności – mówił Aleksander Goll, koordynator punktu pobrań wymazów. – Fakt, że mogliśmy to wszystko tutaj zorganizować, że dostawaliśmy środki ochrony osobistej czy to, że miasto zagwarantowało nam np. wyżywienie, to moim zdaniem jest przede wszystkim coś, za co powinniśmy być wdzięczni. I ja osobiście jestem wdzięczny, że mogliśmy tę pracę tutaj prowadzić. Teraz przyszła pora na miłe słowa i bardzo to doceniam.

Centrum testowe COVID-19 drive-thru powstało z inicjatywy naukowców Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który jest wiodącą jednostką w kraju oraz Europie Środkowo-Wschodniej w zakresie chorób pasożytniczych i tropikalnych. Jest to projekt interdyscyplinarny, a jego realizacja możliwa była dzięki zaangażowaniu i wsparciu ze strony wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, władz i studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Policji oraz Wojska Obrony Terytorialnej.

Ta praca i obecność studentów jest ważna, a w pewnym momencie była nawet kluczowa. Bez nich w tym najwcześniejszym etapie pandemii nie poradzilibyśmy sobie. Mam nadzieję, że ta praca była użyteczna i przydatna także dla nich. Pozwoliła im urosnąć i pokazać, jakimi są mądrymi, dobrymi, inteligentnymi i empatycznymi młodymi ludźmi, którzy potrafią i chcą robić rzeczy niezwykłe. Doceńmy to. Bardzo im dziękuję za ich zapał i zaangażowanie – podkreślał dr hab. Tomasz Smiatacz.

Funkcjonowanie Centrum możliwe było i jest dzięki zaangażowaniu studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego kierunków lekarskiego, pielęgniarstwa oraz dietetyki, którzy w ramach wolontariatu w systemie zmianowym obsługują infolinię oraz punkt poboru materiału. Ich praca pozwoliła w ciągu niemal roku działania punktu pobrać 14 000 wymazów.

Bieżące informacje dotyczące funkcjonowania Centrum testowego COVID-19 na profilu na Facebooku.